Opublikowano

EdP, EdC, EdT – oznaczenia perfum

oznaczenia na pefumach

Perfumy to powszechnie stosowana nazwa kosmetyków zapachowych, która niestety niewiele mówi nam o ich składzie. Właśnie dlatego perfumiarze wprowadzili oznaczenia, które mają pomóc klientom w wyborze produktu o pożądanej intensywności i trwałości. Różną się one nie tylko właściwościami, ale także ceną.

Co skróty EDC, EDT i EDP mówią nam o produktach i jakie produkty warto wybrać?

Czyste perfumy, czyli esencja perfum

Tak naprawdę, określanie perfumami wszystkich pachnideł nie jest do końca prawidłowe. Choć nazwa „perfumy” jest stosowana w języku potocznym, a także w sklepach czy drogeriach, jest to swego rodzaju uproszczenie.

Czyste perfumy, nazywane inaczej esencją perfum, zawierają w swoim składzie od 20 do nawet 40% olejków zapachowych. Przez to są niezwykle trwałe, ale także znacznie bardziej kosztowne w produkcji, choć wszystko zależy również od użytych składników.

Esencje perfum są uważane za produkty ekskluzywne i dobrze sprawdzą się na wielkie wyjścia lub w bardzo chłodne dni. Są intensywne, zwracają na siebie uwagę i dlatego w codziennych sytuacjach mogą niestety przytłaczać. Jeśli natomiast zależy Ci, by inni odwracali za tobą głowy na przyjęciach i chcesz mocno zaakcentować swoją obecność, to będzie to idealny wybór dla Ciebie.

Choć czyste perfumy mają wiele zalet, to wciąż nie cieszą się tak dużą popularnością, jak ich nieco mniej intensywne siostry. Co zatem kryje się pod oznaczeniami pozostałych pachnideł?

EdP – Eau de Parfum, czyli woda perfumowana

To nieco lżejsza wersja pachnidła, niemniej jednak charakteryzująca się dużą intensywnością oraz bardzo dobrą trwałością. Produkt ten posiada w składzie między 10-20% substancji zapachowych. Aromat może zostać z nami nawet na cały dzień, choć to zależy oczywiście także od indywidualnych cech produktu.

Woda perfumowana to doskonały wybór na co dzień, ale sprawdzi się doskonale także na większe okazje. Pozwala uzyskać zadowalającą projekcję, a przy tym nie męczy i nie jest tak szokująca otoczenia, jak esencja perfum. Jeżeli musisz wybrać tylko jeden zapach, wybierz wodę perfumowaną, zostanie z Tobą na długie godziny i będzie przyjemna w odbiorze.

EdT – Eau de Toilette, czyli woda toaletowa

Tutaj zawartość olejków eterycznych wynosi od 5 do 15%, jest więc nieco mniejsza, co jest jednocześnie wadą i zaletą tego typu produktów.

Oczywiście będą one mniej trwałe, jednak również bardziej subtelne i odświeżające. Doskonale sprawdzą się w upalne dni oraz zawsze, gdy nie masz ochoty na bardzo intensywne zapachy.

EdC – Eau de Cologne, czyli woda kolońska

Większości z nas kojarzy się z produktami dla mężczyzn stosowanymi po goleniu. I faktycznie, wody kolońskie stosuje się po tym zabiegu, aby zdezynfekować skórę twarzy i nadać jej przyjemnego zapachu.

Będzie to jednak efekt chwilowy, ponieważ wody kolońskie zawierają od 3 do 8% olejków zapachowych. Wbrew pozorom istnieją również wody kolońskie dedykowane kobietom, jednak są to produkty znacznie mniej popularne.

Edf – Eau de Fraiche, czyli woda odświeżająca

Zgodnie z nazwą Edf to produkt, który służy do raczej odświeżenia, ponieważ zapach dość szybko znika. Wody odświeżające to np. powszechnie znane mgiełki co ciała.

Wody tego typu zawierają w swoim składzie od 1 do 3% substancji zapachowej, w związku z czym są bardzo subtelne i ulotne.

A jaki rodzaj produktów odpowiada Wam najbardziej?