-50% na co drugi, tańszy produkt marki Paris Perfumes z kodem SPRING50! Sprawdź!

Pachnąca historia perfum

Pachnąca historia perfum

Dawno, dawno temu…

Zastanawiał się ktoś kiedyś gdzie swoją historię zaczęły perfumy? Kto je wymyślił? Jaki był pierwszy zapach i w jakiej formie były przechowywane? Perfumy istnieją w życiu człowieka od setek tysięcy lat. Ich początki sięgają Starożytności, oczywiście na przełomie lat ewoluowały oraz zmieniło się ich znaczenie i zastosowanie.

Starożytne początki perfum

Zakłada się, że człowiek odkrył możliwość uzyskiwania zapachów poprzez spalanie w ognisku różnorakich roślin. Na przestrzeni wieków, zmieniła się rola perfum, najważniejsze odgrywały się jednak u Egipcjan, Greków i Rzymian.

Dla Egipcjan perfumy odgrywały bardzo ważną rolę podczas ceremonii religijnych. Może wydać się to dziwne ale używane były przeważnie na pogrzebach. Wonne olejki oraz mirra była nieodłącznym procesem balsamowania zwłok. Perfumy wykorzystywane były również w medycynie, nacierano nimi ciała. Głównym składnikiem ówczesnych perfum była błękitna lilia wodna, żywica terpentynowca oraz majeranek.

Starożytni Grecy również przykładali ogromną wagę do perfum – uznawali je za świętość. Upodobanie sobie kultu ciała spowodowało, że perfumy znalazły swoje zastosowanie również w higienie osobistej.

W Rzymie perfumy były jednak wyznacznikiem zamożności oraz luksusu. Niestety było to bardzo krytykowane, ponieważ rzymianie zapachów używali zdecydowanie przesadnie.

Koniec renesansu i początek oświecenia

Koniec XIV wieku dał ludziom zamysł, że higiena osobista to zło. Perfumy wtedy musiały być dość mocne aby móc maskować nieprzyjemną woń ludzkiej skóry. Wybierano wtedy nuty piżma, jaśminu czy tuberoza. Włochy sprzedawały wówczas największą ilość perfum, zazdrość francuzów spowodowała jednak stworzenie własnego “imperium” perfumeryjnego. Dlatego też Paryż okrzyknięto perfumeryjną stolicą Europy. W międzyczasie rozpoczęto produkcję niewielkich i praktycznych flakoników.

Kiedyś a dziś

W XX wieku stały się luksusowym produktem, podkreślającym atrakcyjność danej osoby. Projektanci pracujący przy szkle zaczęli tworzyć bardzo estetyczne flakony, a perfumy nosiły nazwy uczuć. Świat mody bardzo szybko i dobrze przyjął świat perfum. Ciekawostką jest, że popularny zapach Chanel No 5 powstały już w 1925 roku. Był to początek bardzo dochodowego biznesu łączącego projektantów modowych z ich autorskimi zapachami. W drugiej połowie XX wieku powstały również pierwsze perfumy dla mężczyzn.

Dzisiaj… Dzisiaj przemysł perfumeryjny bazuje głównie na marketingu i sile przebicia na rynku. Zapachy są produkowane masowo i są one dostępne tak naprawdę wszędzie. W tej dziedzinie liczba sklepów rośnie w mgnieniu oka z roku na rok. Taką wisienką na torcie każdego sklepu perfumeryjnego są dostępne zapachy niszowe. Dzięki nim każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Udostępnij

Proponowane artykuły