Opublikowano

Perfumiarz i senselier – kim są? Znani projektanci zapachów

perfumiarz

W Polsce zawód perfumiarza jest bardzo niszową profesją. Zapewne wiele osób miało okazję podziwiać sztukę tworzenia perfum jedynie w filmie „Pachnidło”, którego akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji.

Jednak to, jak wygląda proces komponowania zapachów dziś, wciąż jest dla wielu zagadką. Dlatego w tym wpisie postaramy się Wam przybliżyć, jak wygląda praca twórcy zapachów i jakie predyspozycje powinien mieć perfumiarz idealny.

Spis treści:

 1. Kim jest perfumiarz?
 2. Kim jest sanselier?
 3. Kwalifikacje perfumiarza
 4. Cechy dobrego perfumiarza
 5. Ernest Beaux
 6. Michel Almairac
 7. Dominique Ropion

Kim jest perfumiarz?

Perfumiarz to oczywiście osoba, która zajmuje się komponowaniem zapachów perfum. Jego zadaniem jest wybranie nie tylko samych składników, ale także precyzyjne dobranie ich proporcji. Perfumiarze łączą aromaty w oparciu o architekturę perfum.

Nuta głowy, nuta serca oraz podstawy muszą stworzyć unikalną kompozycję, która trafi w gusta miłośników pachnideł. Taka mieszanka musi także zapewniać perfumom pożądaną ekspozycję oraz trwałość.

Dowiedz się czym są nuty zapachowe w perfumach.

Kim jest sanselier?

Sanselier jest dość często utożsamiany z perfumiarzem. Jego praca nie polega jednak na tworzeniu kompozycji zapachowych, a na ich testowaniu. Senserier, zwany także trenerem zapachowym, to specjalista, który zostaje zatrudniony przez daną perfumerię, by ocenił potencjał sprzedażowy ich produktów.

Kwalifikacje perfumiarza

Zawód perfumiarza wydaje się wręcz mistyczny, przez co ciężko jest wyobrazić sobie jego ścieżkę kariery. W rzeczywistości jednak tak, jak w każdym innym zawodzie liczą się predyspozycje, solidne wykształcenie oraz lata praktyki.

W Polsce nie ma zbyt wielu szkół, które oferują możliwość zdobycia wykształcenia w tym zakresie, choć zdeterminowanym uda znaleźć się kursy poruszające zagadnienia związane z komponowaniem perfum. Istnieją jednak kursy zawodowe, przygotowujące do zawodu perfumiarza trwające zwykle 3 lata. Przydatne mogą okazać się także studia chemiczne lub ukończenie rocznego studium z zakresu sensoryki i komponowania perfum.

Perfumiarze tworzą również wyjątkowe kompozycje, czyli niszowe perfumy.

Cechy dobrego perfumiarza

Idealny kandydat na perfumiarza musi mieć oczywiście doskonały węch, ale także duszę artysty. Potrzebna jest tutaj spora intuicja oraz wyczucie – w końcu nawet znikoma ilość danej nuty zapachowej może całkiem odmienić charakter perfum.

Dlatego ważna jest też cierpliwość i determinacja. Najdoskonalsze i ponadczasowe kompozycje nie powstają zwykle przy pierwszym podejściu, a wyłonienie idealnego połączenia i proporcji nut zapachowych wymaga wielu prób i błędów. W historii perfumiarstwa zapisało się wielu wspaniałych twórców, którzy byli uosobieniem wszystkich tych cech. Dzięki temu ich kompozycje robią furorę aż po dziś dzień. Oto kilku z nich.

Znani perfumiarze

Ernest Beaux

Kunsztowi Ernesta Beaux zawdzięczamy najbardziej kultowy zapach, czyli Chanel nr 5.

Perfumiarz urodził się w 1881 w Rosji, gdzie przez wiele lat rozwijał swoją pasję do zawodu, pracując w największej manufakturze w kraju Alphonse Rallet, należącej do jego ojca.

Po I wojnie światowej wyjechał do Francji, gdzie na jego talencie poznał się nie kto inny, a sama Garbielle Chanel. Ernest stworzył dla niej 5 kompozycji, z których projektantka wskazała właśnie słynną „piątkę”.

Chanel nr 5 podbiło serca kobiet na całym świecie, a Ernest Beaux przez wiele lat był naczelnym perfumiarzem założonego przez Gebrielle francuskiego domu mody.

 • 126. | Chanel - N°5

Michel Almairac

To twórca, który ma na swoim koncie wiele kultowych kompozycji. Michel Almairac urodził się w 1953 roku w światowej stolicy perfumiarstwa, czyli Gresse.

Pomimo swojej dużej niechęci do chemii udało mu się dostać do prestiżowej szkoły perfumiarstwa Roure Bertrand Dupont. Tam został doceniony i wysłany do Paryża, gdzie zarządzał filią firmy Roure.

Przełomem w jego karierze było skomponowanie męskiego zapachu JOOP! Homme, który stał się absolutnym hitem, jednak nie był to dopiero początek jego sukcesów.

Michel Almairac w kolejnych latach tworzył także dla domów mody Gucci, Dior czy Burberry.

 • 41. | Joop - Joop Homme

Dominique Ropion

Stworzył chyba najbardziej ukochany przez kobiety słodki zapach, czyli oczywiście La Vie Est Belle.

Urodzony w Paryżu w 1955 roku Dominique Ropion zdobył uznanie dzięki łączeniu w swoich kompozycjach odważnych nut i subtelnych akordów.

Jego kunszt utorował mu drogę do współpracy z najbardziej cenionymi domami mody, takimi jak Christian Dior, Yves Saint-Laurent Lancome czy Thierry Mugler.

 • 168. | Lancôme - La Vie Est Belle

Chcesz poczuć kunszt sztuki perfumiarstwa na własnej skórze?

Wypróbuj zapachy inspirowane kompozycjami od najwybitniejszych perfumiarzy. W naszym sklepie Paryskie Perfumy znajdziesz zamienniki oraz oryginalne luksusowe produkty w atrakcyjnych cenach. Sprawdź kultowe zapachy:

 • 126. | Chanel - N°5
  126. | Chanel – N°5
  34,7063,90
  31,2357,51
 • 168. | Lancôme - La Vie Est Belle
  168. | Lancôme – La Vie Est Belle
  34,7063,90
  31,2357,51
 • 41. | Joop - Joop Homme
  41. | Joop – Joop Homme
  34,7063,90
  31,2357,51